Vino Bohemia

o víněŽivot je krásný, ovšem záleží na tom, skrz jakou skleničku se na něj díváte.

Alexander Dumas ml.

Noc, láska a víno, ty nemohou rozumně radit

perské přísloví

Kdykoli piji víno, starosti umírají.

AnakreónPovídání o víně

Ilustrační obrázek

Víno je nápoj nesmírně bohatý
na chutě, vůně a barvy. Degustace vín se týká tří smyslů: zrak, čich a chuť. I když básníci tvrdí, že na své si přijde i sluch, protože vynikající víno po svlažení rtů promluví a osloví svého konzumenta.

Zraková zkouška
umožňuje zhodnotit vzhled vína, barvu, čirost, lesk, hustotu, průzračnost a čistotu.

Čichová zkouška
spočívá v zachycení a rozlišení vůní vína, jeho aroma a buketu.

Chuťová zkouška
zapojí do hry chuťové pohárky na jazyku, které umožňují rozlišovat čtyři základní chutě - sladkou, slanou, kyselou a hořkou. Jejich vzájemnou kombinací dokážeme rozlišit obrovskou šálu chuťových vjemů. V ústech také vnímáme trpkost, plnost, pružnost, pěnivost, perlivost, chlad, teplo atd.

Podávání vína.
Víno podáváme v optimální teplotě. Vína šumivá, dezertní a lehká bílá mají mít mezi 5 až 9 °C. Většina bílých vín je nejkrásnější mezi 10 až 12 °C, kdy už uvolňují v dostatečné míře vůni, otevírají se, ale neztrácejí svěžest. Velká zralá suchá bílá vína a čerstvá šťavnatá červená vína podáváme při teplotě 12 až 14 °C. Pro červená vína literatura předepisuje pokojovou teplotu, měřenou ale někde ve studených hradních síních. Většina červených vín se podává při teplotě 14 až 16 °C a velká zralá červená vína při teplotě 16 až 18 °C.